ZOOM - Heti összefoglaló - 2022.06.07.

 


Kép forrása: Unsplash.com, Elena Mozhvilo

Heti összefoglaló

A Polémia Intézet minden hétvégén elhozza nektek a világ politikai, gazdasági és közéleti eseményeit. Mivel az ukrajnai háború eseményeivel a Bréking podcastben foglalkozunk, így rendhagyó módon összefoglalóink nem, vagy csak közvetve érintik a válságot.

 

Törökország mint mediátor

Recep Tayyip Erdogan török elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök egy hétvégi telefonbeszélgetés során az orosz-ukrán háborúról, a regionális kérdésekről és a kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt. Erdogan később egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, a téma az élelmezésbiztonság és a biztonsági együttműködés volt. Erdogan kijelentette, hogy kész közvetíteni Ukrajna és Oroszország között. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter június 8-án katonai delegációval látogat a NATO tagállam Törökországba, ahol a mezőgazdasági termékek régióból való kijuttatására létrehozandó biztonsági folyosó lehetőségeiről fog egyeztetni.

 

Újabb elzárt orosz gázcsapok

A Gazprom teljesen leállította a gázszállítást a dán Orsted Salg & Service és a Shell Energy Europe Limited számára a rubelben történő fizetés elmaradása miatt. A Gazprom Export és a Shell Energy Europe Limited közötti szerződés mintegy 1,2 milliárd köbméter gázt biztosított évente Németországnak, míg a Gazprom önmagában Dánia teljes gázszükségletének mintegy kétharmadát biztosította a 2021-es évben.

 

Ukrán menekültek

Lengyelország július 1-jétől már nem kínál élelmiszerre és szállásra fordítható juttatásokat az ukrán menekülteknek, bízva abban, hogy ezáltal önellátóvá válnak. Becslések szerint a háború kezdete óta mintegy 3,5 millió ukrán menekült érkezett Lengyelországba, akik közül 2 millióan még mindig ott tartózkodnak. Ezzel egy időben Prága is jelezte, hogy június 15-től leállítja az Ukrajnából érkező menekültek befogadását.

 

Kínai segítség Oroszországnak

A The Washington Post jelentése szerint Hszi Csin-ping kínai elnök arra utasította legközelebbi tanácsadóit, hogy javasoljanak módszereket Oroszország pénzügyi megsegítésére anélkül, hogy azok összeütközésbe kerülnének a nyugati szankciókkal. A jelentés szerint Kína legfelsőbb vezetése új befektetéseket és kereskedelmi egyezményeket sürget a Belarusz Köztársasággal.

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Tisztul a kép. Mi a helyzet fél évvel a 2024-es választások előtt?

Tényleg 13%-on áll Magyar Péter?

A megújuló energiaforrások potenciálja Magyarországon