ZOOM - Heti összefoglaló - 2022.04.19.


 Kép forrása: Unsplash.com, Elena Mozhvilo

Heti összefoglaló

A Polémia Intézet minden hétvégén elhozza nektek a világ politikai, gazdasági és közéleti eseményeit. Mivel az ukrajnai háború eseményeivel a Bréking podcastben foglalkozunk, így összefoglalóink rendhagyó módon nem, vagy csak közvetve érintik a válságot.

 

Zavargások Pakisztánban

Április 10-én több ezer pakisztáni vonult utcára, miután a parlament bizalmatlansági indítvánnyal elmozdította az államfőt a pozíciójáról. Imrán Hán volt elnök nyilatkozata szerint az Egyesült Államok összeesküvésének esett áldozatul. Hán 2018 óta töltötte be az elnöki tisztséget, kulcsszerepet játszott az Egyesült Államok és az afganisztáni tálibok közötti tárgyalások megszervezésében, ugyanakkor elnöksége alatt a Pakisztán és India közötti, egyébként is feszült kapcsolat a 2019-es kasmíri terrortámadások miatt tovább romlott.

 

Kivonások Kínában

Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma az emelkedő COVID-19 esetszámokra hivatkozva hazahívta a sanghaji konzulátuson dolgozó alkalmazottak döntő többségét. A döntéssel egy időben felhívták a Kínába utazó állampolgárok figyelmét, hogy a rendkívül szigorú korlátozások következtében az ázsiai ország fokozottan veszélyes úti célnak számít.

 

NATO bővítés?

Sanna Marin finn és Magdalena Andersson svéd kormányfők a héten tárgyaltak a két ország NATO-hoz való csatlakozásáról. Míg Finnországban az ukrajnai konfliktust megelőzően a lakosság kevesebb, mint fele támogatta a katonai szövetséghez való csatlakozást, addig március végére ez a szám – forrásoktól függően – meghaladta a 60%-ot. Svédországban januárban a megkérdezettek 42%-a támogatta a csatlakozást, március elején pedig már 51%. A tárgyalásokat követő sajtókonferencián Marin elnök azt jósolta, hogy ’néhány héten belül’ eldőlhet, benyújtják-e a csatlakozási kérelmet.

 

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Alternatíva Németországért: a múlt század hagyatékai, mint magyarázatok a népszerűségre - 4. rész

Alternatíva Németországért: a múlt század hagyatékai, mint magyarázatok a népszerűségre - 3. rész

A fejlődésért még a raboknál is meg kell dolgozni